Я не согласен ни с одним словом, которое вы говорите, но готов умереть за ваше право это говорить... Эвелин Беатрис Холл

независимый интернет-журнал

Держись заглавья Кругозор!.. Наум Коржавин
x

ПРОШУ ПАНА ДО ЛЬВОВА

Опубликовано 23 Декабря 2008 в 17:00 EST

Станіслав ТЕТЕРУК
 


 Остаточно вирішую: тільки до Львова. Транзитний автобус на хвилину-другу зупиняється в обласному центрі опівночі, отже, є шанс домовитися з водієм про приставне місце. Турботлива дядина, проводжаючи, на ганочку ще раз перевіряє мої почуття: «Не страшно?» – «Чого?» Сторожкий погляд кудись у пітьму: «Кажуть, бандерівці там…».
 П’ятдесяті лишень добігали фінішу.
Гостевой доступ access Подписаться


 Спон­сор руб­ри­ки – Ук­раїнсь­ка Фе­дераль­на
кре­дито­ва ко­опе­рати­ва «Са­мопоміч»

Ек­скурс істо­рич­ний і нос­тальгій­ний


 Ос­та­точ­но вирішую: тіль­ки до Ль­во­ва. Тран­зитний ав­то­бус на хви­лину-дру­гу зу­пиняєть­ся в об­ласно­му центрі опівночі, от­же, є шанс до­мови­тися з водієм про прис­тавне місце. Тур­ботли­ва дя­дина, про­вод­жа­ючи, на га­ноч­ку ще раз пе­ревіряє мої по­чут­тя: «Не страш­но?» – «Чо­го?» Сто­рож­кий пог­ляд ку­дись у піть­му: «Ка­жуть, бан­дерівці там…».

П’ят­де­сяті ли­шень добіга­ли фінішу.

 Пан у ла­таних че­реви­ках

 Львів за­чаро­вує відра­зу і на­зав­жди ви­тон­че­ним пря­дивом срібних міріад, що без­ко­неч­но спус­ка­ють­ся з-під са­мого підне­бес­ся, за­виса­ють у не­ваго­мості, зво­ложу­ючи глянць­ова­ний, доб­ротний, ще «за ціса­ря», брук, у яко­му все віддзер­ка­люєть­ся, под­воюєть­ся: вікна чис­ленних кав'ярень і кав'ярень­ок, уми­рот­во­рені вогні ліхтарів. І все це гар­моній­но до­пов­нюєть­ся м'яким «про­шу па­на… про­шу па­на…»

 Не­наче ко­лись тут уже був. Або мріяв бу­ти. До­сить знай­ома а­ура. Мо­же, з про­чита­них кни­жок, а мо­же, зі снів. Навіть десь не­мов­би зустрічав хо­ча б он то­го пан­ка не пер­шої свіжості, ко­лись, на­пев­но, лю­бите­ля амур­них при­год. Нині в комісій­но­му він нас­вистує за­лицяль­ну про мінли­ве сер­це кра­суні. «Й­ой Каль­ман! Двай­сять шість ми­нуло, а на­че вчо­ра, отут-во, в треть­ому ря­ду сидів, дівою Марією кля­нусь!» – «Й­ой!» – Ли­це зво­руше­ної пані взя­лося рум'ян­цем і з ба­гажу її баль­заківсь­ко­го стат­ку спа­дає що­най­мен­ше «двай­сять шість». І цю чо­тири-п'ятирічну крихітку у ве­неціансь­ко­му дво­рику та­кож десь ба­чив. І во­на так са­мо нев­лучно за­маху­вала­ся ра­кет­кою на во­лан­чи­ка, що вже повз неї про­летів, – так са­мо чу­ла докір нас­тавниці, на рік чи два стар­шої від неї: «Нез­рушна, мов Це­зар».

 Нез­рушні тут хра­ми, ан­самблі, пос­вя­чені в таїну ву­зень­ких ву­личок, при­ниш­клих пе­ред ве­лич­чю Всесвіту.

 Нез­рушний Міцке­вич біля фон­та­на – ча­товий не од­но­го по­коління за­коха­них, а не­зако­ханих тут не бу­ває. Утім, зру­шити Міцке­вича та ви­вез­ти за кор­дон охо­чих, ка­жуть, вис­та­чало. Од­но­го злов­мисни­ка ще в двад­ця­тих на га­рячо­му схо­пили пильні де­тек­ти­ви і мерщій у кар­цер. На дізнанні з'ясу­вало­ся прізви­ще зат­ри­мано­го – Олексій Тол­стой. Пер­со­на за­над­то підозріла: інтеліген­тне об­личчя, зо­лоте пен­сне з-під ка­пелю­ха, до­роге хут­ро на пле­чах – чистісінь­кий кон­тра­бан­дист!

 Але про­нес­ло. Зго­дом зат­ри­маний сидів у пись­мен­ниць­ко­му колі і, як зга­ду­ють оче­видці, охо­че роз­повідав про свої кримінальні по­ходень­ки й «ре­готав, зах­ли­на­ючись, аж хрю­кав».

За­галом ди­вот­во­рен­ня львівсь­ких вітражів, ліхтарів, дворів і дво­риків –уся ця не­аг­ре­сив­на ур­баністи­ка – оберігає від суєти, схи­ляє до вічно­го й на­вер­тає до зем­но­го.

– То про­шу па­на…

 Пог­ляд увесь на тобі – шо­колад­но-зас­покій­ли­вий, на­че ка­ва у по­даній філіжанці. Від нес­подіван­ки знітив­ся, очі ми­моволі ков­зну­ли по своїх ла­таних че­реви­ках. («Нічо­го собі пан… Сь­огодні ж на­пишу рідні на Лу­ган­щи­ну й До­неч­чи­ну про те, як я вмить став па­ном –потіша­тимуть­ся!»).

Інтег­рація без асиміляції

 Львів є вит­во­ром ре­несан­сної до­би – найбіль­шим свідком і зма­теріалізо­ваним наслідком євро­пей­ської сис­те­ми ціннос­тей, сфор­мо­ваної на іде­алах роз­ку­тості, куль­ту сво­боди й гідності осо­би. Тут ук­раїнство ор­ганічно врос­та­ло в євро­пей­ську ро­дину не ви­молю­ван­ням ми­лос­тині й не сподіван­ням на піль­ги. Львів'яни впер­то ос­во­юва­ли незвідані досі цивілізаційні прос­то­ри, підко­рюва­ли їх та­лан­том на­род­но­го под­вижниц­тва, освітою, куль­ту­рою. До по­яви своїх універ­си­тетів ши­роко пос­лу­гову­вали­ся західноєвро­пей­ськи­ми, пе­редусім німець­ки­ми, італій­ськи­ми, а не­заба­ром і влас­ний дім спов­ню­вав­ся місце­вими ху­дож­ни­ками, різь­бя­рами, архітек­то­рами. 1481 ро­ку тут збла­гос­ло­вила­ся на світ пер­ша ук­раїнсь­ка кни­га. За два ро­ки по то­му з'яв­ляєть­ся на­уко­ва пра­ця зна­мени­того Юрія Ко­тер­ма­ка-Дро­гоби­ча (уч­нем яко­го, до речі, був М. Ко­пер­ник), май­же століттям пізніше роз­по­чинаєть­ся спо­руд­ження ан­сам­блю Ус­пенсь­кої цер­кви. Ви­даєть­ся «Апос­тол і Бук­вар» Іва­ном Фе­доро­вим.

 Заз­най­ом­лені з ру­сина­ми італійці, з-поміж яких і сам Пав­ло Рим­ля­нин, по­тяг­ли­ся до Ль­во­ва. Дух відрод­ження, спо­луче­ний з місце­вими архітек­турни­ми тра­диціями, відтво­рював­ся ше­дев­ра­ми площі Ри­нок, па­лацу Кор­някта, кап­лиць Боїмів, Кампіанів – ук­раїнсь­ке тут ор­ганічно з'єдну­вало­ся, син­те­зува­лося із західноєвро­пей­ським, і ра­зом во­ни взаємоп­ро­ника­ли, взаємоз­ба­гачу­вали­ся.

Інтег­рація без асиміляції, без пог­ли­нан­ня однієї куль­ту­ри іншою яв­ля­ла світові пруж­не національ­не пагіння, здат­не са­мостій­но ут­вер­джу­вати се­бе зма­гальністю, аль­тер­на­тивністю. Яків Го­ловаць­кий свідчить:

«Львівскоє все­учи­лище (Universitas Franciscae) воз­дви­жене імпе­рато­ром Фран­цом I 1818 го­да з тро­ма фа­кул­те­тами (приділи). Ме­жи 25 рек­то­рами се­го учи­лища (rector magnificus) бу­ло 8 ру­синів. При бо­гос­ловськім фа­куль­теті єсть 7 про­фесорів, 1 ад'юнкт, ме­жи ни­ми три ру­сини. Док­торів бо­гос­ловія єсть 21, ме­жи ни­ми 12 ру­синів. При юри­дическім фа­куль­теті єсть 8 про­фесорів, 1 ад'юнкт, ме­жи ни­ми бу­вало ко­лись по 3–4 ру­сини». Після аналізу юри­дич­но­го, «лю­бомуд­рецко­го» (філо­софсь­ко­го), «ме­дицин­ско-хірургічес­ких студій» та «філо­софічес­ко-бо­гос­ловсь­ко­го за­веденія» вче­ний заз­на­чає, що «подлі тих чис­леній бу­ло 1842 го­да уче­ників на львівськім все­учи­лищі... 295, ме­жи ни­ми ру­синів 237». А «чис­ло всіх му­чеників універ­си­тета львівсь­ко­го 1842 го­да 1182».

 Це­хові об'єднан­ня ремісників за про­фесій­ною оз­на­кою та об'єднан­ня ук­раїнців при цер­квах для об­сто­юван­ня своїх національ­них інте­ресів ста­ють ре­аль­ни­ми по­туга­ми гро­мадянсь­ко­го суспіль­ства. Львівсь­ке Ус­пенсь­ке братс­тво ініціює впро­вад­ження но­вого нап­ря­му в архітек­ту­ру, в куль­тур­ниць­кий розвій.

 

А на східно­му крилі Ук­раїни, по­чина­ючи від ука­зу Пет­ра I про за­боро­ну кни­год­ру­куван­ня 1720 ро­ку, тим ча­сом усе без пе­ремін. Інтег­рацію заміне­но жорс­ткою (швид­ше жор­сто­кою) асиміляцією, спус­то­шен­ням іно­національ­них рис і особ­ли­вос­тей. Цивілізаційні тек­тонічні зсу­ви ко­тили­ся хви­ля за хви­лею.

 

На львівській межі Ре­несанс зіткнув­ся зі своїм ан­ти­подом – східною дес­потією; пер­ший підно­сив роз­ку­ту, віль­ну осо­бу над дер­жа­вою, дру­гий зне­важав її в ім'я міфічної над­по­туги – треть­ого Ри­му, надімперії. Зіткну­лися два різно­век­торні світи, два світо­розуміння, що не поєдну­ють­ся, ди­сону­ють один з од­ним, як кра­сиве з пов­торним або як ви­тон­че­на філіжан­ка аро­мат­ної ка­ви з примітив­ним гран­ча­ком си­вухи. Той спо­нукає до зма­галь­ності, діало­гу куль­тур, а той но­ровить підім'яти під се­бе вся­кого не поз­бавле­ного са­мобут­ності.

Львівсь­ка шко­ла за­чаро­вува­ти ніко­ли не втра­чала хис­ту. Се­ред за­чаро­ваних був, зок­ре­ма, й росій­ський офіцер Ф. Глінка. 1805 ро­ку він зга­дував: «Я был в те­ат­ре и мас­ка­раде, был в ака­демии, где по­казы­вали нам биб­ли­оте­ку, со­дер­жа­щую в се­бе бо­лее ста ты­сяч книг и меж­ду про­чими древ­нюю ру­копись – сла­вян­ское еван­ге­лие; так­же ви­дели мы там хо­роший ка­бинет ана­томи­чес­кий».

 «Нас­правді він (Львів. – С. Т.), ма­буть, вде­сяте­ро кра­щий, ніж пос­тає в німецькій фан­тазії на ос­нові звич­них у нас у­яв­лень про Поль­щу, – свідчить 1883 ро­ку німець­кий вче­ний Й.Коль. – Він... без сумніву, є на­бага­то кра­щим і приємнішим, ніж архітек­турний стиль де­яких ве­ликих німець­ких міст... Львівсь­ка ра­туша є настіль­ки по­каз­ною й гар­ною будівлею, що нею мо­жуть пох­ва­лити­ся ли­ше не­чис­ленні німецькі магістра­ти. ...Місто має всь­ого 300 чи­нов­ників, от­же, один при­падає на 200 меш­канців... Львів має кращі й еле­гантніші ка­фе, ніж Дрез­ден і де­які інші німецькі міста та­кої ж ве­личи­ни»...

Ту­рець­кий мандрівник Е. Че­лебі в XVII столітті був знач­но емоційніший: «У бла­гот­ворно­му кліматі ту­тешніх місць дівча­та настіль­ки гарні, що, по­бачив­ши їх, одяг­не­них у шов­ко­вий різно­бар­вний одяг, сон­це­ликих, з очи­ма лані, га­зелі, сар­ни, чо­ловік втра­чає го­лову».

 Отож – про­шу па­на.

 «Хай жи­ве ук­раїнсь­ка де­мок­ратія!»

Своєрідним ета­лоном са­мов­ря­дуван­ня маг­де­бурзь­ке пра­во по­чали вва­жати за на­ших часів. На місце­вому рівні во­но існу­вало й до й­ого прий­нят­тя. Поль­ський ко­роль Казімір III не об­мо­вив­ся, на­да­ючи 659 років то­му, 17 чер­вня в ім'я Гос­по­да гра­моту «для втіхи зга­дано­го міста (Ль­во­ва. – С. Т.) і збіль­шен­ня кіль­кості й­ого вірних меш­канців... на вічні ча­си німець­ке пра­во, яке зви­чай­но на­зиваєть­ся маг­де­бурзь­ким, усу­ва­ючи там усі руські пра­ва і всі руські зви­чаї» . Й­ого ж велінням «на­родам, що жи­вуть у ць­ому місті, а са­ме: вірме­нам, євре­ям, са­раци­нам, ру­синам та іншим будь-яко­го ста­ну чи ста­нови­ща з особ­ли­вої на­шої лас­ки доз­во­ляємо ко­рис­ту­вати­ся відповідно до їх зви­чаїв, зберіга­ти не­об­ме­жені їхні пра­ва, на­да­ючи од­но­час­но їм мож­ливість, щоб будь-які кримінальні спра­ви, які ви­ник­нуть між ни­ми са­мими або між ни­ми та інши­ми, вирішу­вати за маг­де­бурзь­ким пра­вом і при війті відповідно до їхніх про­хань». У разі нез­го­ди во­ни «ма­ють мож­ливість пос­та­вити і вирішу­вати будь-яке пи­тан­ня на суді своєї нації, але під го­лову­ван­ням вій­та».

Най­давніші гра­моти, ух­ва­ли, май­нові уго­ди, свідчен­ня що­до фіскаль­ної політи­ки, орен­ди, на­дан­ня всіля­ких пільг, що дій­шли до на­ших днів, зміню­ють у­яв­лення про ха­рак­тер і соціаль­ну при­роду то­гочас­но­го вря­дуван­ня.

Січне­вою 1573 ро­ку ух­ва­лою уря­ду Ль­во­ва доз­во­лено, скажімо, дру­кареві Іва­ну Фе­доро­ву най­ма­ти підмай­стрів для ви­конан­ня сто­лярсь­ких робіт у дру­карні та да­това­не нас­тупним ро­ком свідчен­ня про спла­ту ним, се­ред інших меш­канців, місь­ко­го по­дат­ку: «221/2 гро­ша. Дав...» І звер­нення львівсь­ко­го єпис­ко­па Ге­де­она Ба­лаба­на до ук­раїнсь­ко­го на­селен­ня скла­дати по­жер­тви на ви­куп після смерті ша­нова­ного львів'яни­на дру­карні, яку ще за жит­тя він «зас­та­вил в зги­неное имя до жи­дов в су­ме не ма­лой, в пол­то­ри ти­сячи зо­лотих», щоб «той скарб до чу­жеи землі не ви­ношал­ся хо­тячи тиж пос­лу­жити в том Гос­по­ду Бо­гу и все­му пра­вос­лавно­му хрис­ти­янь­ству».

А ух­ва­лою Ра­ди міста 1383 ро­ку вста­нов­ле­но по­рядок свят­ку­ван­ня весіль го­родя­нами, спря­мова­ний про­ти надмірнос­тей. «Па­нове райці ра­зом з усією гро­мадою так виріши­ли й пос­та­нови­ли, що ко­ли хтось за­хоче свят­ку­вати чи відзна­чати шлюб, по­винен ма­ти 16 осіб (гос­тей) і 4 стра­ви, а не біль­ше, і двох жар­тунів, а не біль­ше, під заг­ро­зою (штра­фу) чо­тирь­ох гри­вені».

 Євро­пей­ська «вес­на на­родів» відкри­ла Ль­во­ву дру­ге ди­хан­ня. Про­голо­шен­ня в квітні 1848 ро­ку Австрії кон­сти­туцій­ною мо­нархією суп­ро­вод­жу­вало­ся низ­кою де­мок­ра­тич­них сво­бод – лю­дини, совісті, вірос­повідан­ня, ор­ганізацій, зборів, дру­ку, глас­ності су­ду, підзвітності ви­конав­чої вла­ди пред­став­ницькій. Вод­но­час га­рантія усім на­родам їх національ­ності й мо­ви сти­мулю­вала зап­ро­вад­ження в шко­лах і гро­мадсь­ко­політич­но­му житті краю ук­раїнсь­кої сло­вес­ності, відкри­вала дос­туп ук­раїнцям до всіх по­сад.

По­туж­ний го­лос по­дає ук­раїнсь­ка пре­са. 15 трав­ня 1848 ро­ку ви­ходить у світ «Зо­ря Га­лиць­ка» – ор­ган Го­лов­ної Русь­кої Ра­ди, пер­шої ле­галь­ної політич­ної ор­ганізації з чітко ок­ресле­ною ме­тою – за­хища­ти інте­реси ук­раїнсь­ко­го на­селен­ня. Се­ред 66 членів цієї Ра­ди 20 дрібних чи­нов­ників, 9 осіб – пред­став­ни­ки світсь­кої інтелігенції, 13 місць на­дава­лося сту­ден­там, 5 –міща­нам й од­не – підприємцеві (з «олігар­ха­ми» не заг­ра­вали). Національ­ною сим­волікою га­лиць­ких ук­раїнців Ра­да виз­на­ла синьо-жов­тий пра­пор.

 Цивілізаційні во­рота для га­личан про­тягом століть бу­ли відкриті з бо­ку Західної Євро­пи. У Ль­вові ініціюєть­ся скли­кан­ня пер­шо­го з'їзду діячів на­уки і куль­ту­ри для ви­роб­лення стра­тегії і так­ти­ки куль­тур­но-освітнь­ого роз­вою, ство­рен­ня ук­раїнсь­ких зброй­них фор­му­вань з виш­ко­лом гвардійців ук­раїнсь­кою мо­вою. На­род­жу­вала­ся но­ва, справді національ­на еліта. Зга­даний з'їзд за­вер­шу­вав­ся сим­волічни­ми ви­гука­ми: «Хай жи­ве ук­раїнсь­ка де­мок­ратія!».

 Дух патріотич­ної гро­мадсь­кості де­далі на­рос­тав, і вже у травні 1848 ро­ку уря­довим рішен­ням зап­ро­вад­же­но вик­ла­дан­ня ук­раїнсь­кою мо­вою в на­род­них шко­лах. Кіль­ко­ма міся­цями пізніше її бу­ло вве­дено як обов'яз­ко­вий пред­мет у гімназіях, а в універ­си­теті відкри­то ка­фед­ру ук­раїнсь­кої мо­ви, яку очо­лив відо­мий вче­ний і гро­мадсь­кий діяч, ко­лишній член «Русь­кої трійці» Яків Го­ловаць­кий.

 Національ­не підне­сен­ня відлу­нюва­лося і в нас­тупно­му столітті: «Кож­ний ру­син, що не за­пише своєї ди­тини до русь­кої шко­ли, ро­бить на шко­ду влас­но­му на­родові!» Че­рез 13 років після євро­пей­ської «вес­ни на­родів» зру­шен­ня відбу­лися і в Росії: ска­сова­но кріпос­не пра­во. Про пра­ва і сво­боди в шир­шо­му сенсі тут за­гово­рять ли­ше че­рез 130 років, у 1991-му.

 

«И за что они нас, рус­ских, так не лю­бят?»

Ліво­руч від універ­си­тету – ву­лиця 17 ве­рес­ня. Вікна моєї а­уди­торії див­лять­ся на храм свя­того Юра, не­давні мит­ро­поличі по­кої А.Шеп­тиць­ко­го. На­маган­ня­ми поєдна­ти не­поєдну­ване пе­репов­не­не й жит­тя най­старішо­го ву­зу країни. Тут за офіцій­ною версією пе­ремож­но ви­тає дух по­лум'яно­го ре­волюціоне­ра-де­мок­ра­та, дру­га і за­хис­ни­ка про­летаріату (ще б тро­хи – і пов­но­фор­матно­го мар­ксис­та), спо­чат­ку сту­ден­та філо­софсь­ко­го фа­куль­те­ту, зго­дом уче­ного універ­си­тету Іва­на Фран­ка і тут-та­ки з'яв­ляєть­ся зловісна тінь й­ого про­тоти­па – «за­пек­ло­го во­рога ук­раїнсь­ко­го на­роду, іде­оло­га бур­жу­аз­но­го націоналізму Ми­хай­ла Гру­шевсь­ко­го». І вод­но­час за «надмірне роз­ши­рен­ня» кабіне­ту фран­кознавс­тва ви­дат­но­го вче­ного й патріота Євге­на Ла­зарен­ка поз­бавле­но рек­торсь­кої по­сади, оскіль­ки без­межно доз­во­лені, не стри­жені під ра­дянсь­кий гребінець кла­сики та­кож не­без­печні.

 Що­до Ль­во­ва будь нас­то­рожі. Чи за­будеть­ся, приміром, те, ко­ли в Ра­дянсь­ко­му Со­юзі сон­це сталінсь­кої сво­боди в 1933–1937 рр. сяг­ну­ло сво­го апо­гею, підступ­на інтелігенція Ль­во­ва са­ме тоді ор­ганізо­вує відділ Ліги за­хис­ту прав лю­дини і гро­мадя­нина. Ме­та, звісно, во­рожа: «За­хист кож­но­го гро­мадя­нина і кож­но­го об'єднан­ня, сво­боду і пра­ва яких по­руше­но, про­тидія будь-яко­му утис­ку у зв'яз­ку з при­належністю до тої чи іншої національ­ності, віри, статі, гро­мадсь­ко­го або політич­но­го уг­ру­пован­ня, як і про­тидія будь-якій сва­волі, злов­жи­ван­ня вла­дою або не­толе­ран­тності, по­ширен­ня в суспіль­стві прин­ципів по­шани до прав лю­дини, роз­буджен­ня гро­мадсь­ко­го сумління і гро­мадсь­кої дум­ки». І так пов­сюдно: сон­це прав­ди і сво­боди – зі Схо­ду, від Крем­ля, а підсту­пи заг­ни­ва­ючої бур­жу­азії от­руй­ним жа­лом – із За­ходу, крізь львівсь­ку бра­му.

Так у ве­лико­му, так і в ма­лому. Бо­рють­ся від Мос­кви до са­мих ок­раїн зі сти­ляга­ми – знай­шли­ся, бач­те, охочі до вузь­ких штанів і тов­стих, як у західної мо­лоді, підо­шов, – ату їх, по­тенцій­них зрад­ників соціалістич­ної Вітчиз­ни!

А Львів своєї: кош­том проф­ко­му сту­ден­там підга­ня­ють одяг під су­часні стан­дарти мо­лодіжної мо­ди. Чи то вже кон­че не­обхідно на­шим відрізня­тися від своїх ро­вес­ників зі Сор­бонни або й Кра­кова?

У біль­шо­му – біль­ше. Замість за­хоп­лень хру­щовсь­ки­ми ре­фор­ма­ми, май­же де­мок­ратією, сту­дентство вмить зре­агу­вало на пло­ди її – за­боро­ну по­етич­ної книж­ки не­давнь­ого ви­пус­кни­ка універ­си­тету Дмит­ра Пав­личка. І на ос­танні роз­ку­пили-роз­ме­ли її з усіх кіосків. Бу­ти у шо­рах – вигідно; совісність – зло, як­що не хо­чеш ма­ти зіпсо­вану на все жит­тя кар'єру. Ве­лять бо­роти­ся з бур­жу­аз­ним націоналізмом – бо­рись! Де й­ого взя­ти? Пильніше прис­лу­хай­ся та при­див­ляй­ся хо­ча б до своїх ко­лег, кон­спек­туй пос­та­нови й нас­та­нови партії – прозрієш.

Між дво­ма прав­да­ми – мов скач­ки вер­хи у двох сідлах од­но­час­но. Не­одмінно зірвеш­ся, як­що за­хочеш жи­ти по совісті. Та як обій­ти її, ту совість, й­ому, сімнад­ця­тирічно­му жур­налістові рай­он­ки, який 1956 ро­ку, нас­тро­юючи тро­фей­ний ре­дакцій­ний радіоп­рий­мач для прий­нят­тя інфор­мації РА­ТАУ, ми­мохіть «пій­мав» нез­най­омий го­лос. Він ствер­джу­вав: на­селен­ня Бу­дапеш­та й справді, як за­пев­ня­ють ра­дянські дже­рела, ки­дає пос­ланцям Мос­кви квіти, але при ць­ому наз­вані дже­рела не уточ­ню­ють: ки­дає їх на го­лови ра­зом з гор­шка­ми, є тяж­ко­пора­нені.

Че­рез 12 років, 1968-го, цей епізод сплив у пам'яті вже 29-річно­го жур­наліста по­пуляр­ної рес­публікансь­кої га­зети – оче­вид­ця «теп­лої зустрічі воїнів-інтер­націоналістів у Празі», зап­ро­шених не­мов­би на про­хан­ня тру­дящих.

Утім, 17 ве­рес­ня 1939-го Львів і справді вий­шов з квіта­ми. Без горшків. У пам'яті ста­рожилів, батьків, ро­дичів сту­дентів ба­гато зво­руш­ли­вих де­талей – і поль­ки, і го­пак, і кра­ков'як, і філь­ми за­рубіжні. За­хоп­лення, мо­же, три­вало б і досі, як­би зго­дом зовсім по­руч, у Підзам­чо­му, не заг­ри­мали по­шар­па­ними бо­ками то­вар­ня­ки, пе­репов­нені «лю­тими во­рога­ми ра­дянсь­ко­го на­роду». Вдень і вночі відправ­ля­ли во­ни несвідо­мих на ко­муністич­ну пе­ре­орієнтацію до Сибіру. Кількість пе­реве­зених уточ­нюєть­ся й досі, хо­ча циф­ра – по­над міль­йон ра­зом з діть­ми, ста­рими, хво­рими – не вик­ли­кає сумніву.

 «По­рядок» на чу­жих те­риторіях на­води­ли ті, хто вва­жав се­бе виз­во­лите­лем. У формі за­чис­ток, нічних рейдів-наль­отів, про­вока­тив­них акцій та листівок. Прос­то­душні меш­канці сіл довірли­во звер­та­лися, скажімо, до сек­ре­таря Станіславсь­ко­го об­ко­му партії (я чи­тав їхні лис­ти в архіві. – С. Т.), щоб той за­побіг ма­совим зло­чинам: го­ловорізи, які «по­гано го­ворять по-на­шому», ка­ту­ють, гвал­ту­ють, розстрілю­ють усіх підряд, жив­цем ски­да­ють лю­дей у кри­ниці, ви­палю­ють на тілах п'яти­кутні зірки, мас­ку­ючись під бан­дерівців.

Жо­ден об­ком партії, хоч би й хотів, не в си­лах при­бор­ка­ти спеціаль­но виш­ко­лені НКВС у Ленінграді чис­ленні гру­пи для дис­кре­дитації національ­но-виз­воль­но­го ру­ху в регіоні. Нині чіль­ний путінсь­кий си­ловик з по­гор­дою за­яв­ляє, що в Чечні «с ус­пе­хом при­меня­ем ме­тоди­ку, от­ра­ботан­ную в свое вре­мя на­шими пред­шес­твен­ни­ками в За­пад­ной Ук­ра­ине». При ць­ому нез­ро­зуміло, які са­ме еле­мен­ти ефек­тивної ме­тоди­ки він має на увазі. А от при­най­мні мо­тиви по­яви у центрі Ль­во­ва ву­лиці Джо­хара Ду­даєва ста­ють де­далі зро­зуміліши­ми.

 Про­те век­тор лю­бові західно­ук­раїнців дав­но відо­мий. Ще 1894 ро­ку на ве­лелюд­но­му вічі у Ль­вові й­ого нед­вознач­но сфор­му­лював Ми­хай­ло Пав­лик:

«Ми, га­лицькі ру­сини, ве­дучи політи­ку, му­симо все ог­ля­дати­ся на своїх братів у Росії, бо там нас найбіль­ше. Так і роб­лять наші партії, при­чому одні ідуть до спіль­ності з ук­раїнця­ми, а другі – з росіяна­ми, вва­жа­ючи їх за ру­синів. Та сі пог­ля­ди не такі важні. Важніше тут політи­ка. Ми не ви­магаємо від на­ших мос­квофілів, що­би зрек­ли­ся спіль­ності з росіяна­ми, але кон­че ви­магаємо від них, аби ба­жали політич­ної волі і для росіян, і для всіх на­родів Росії. Тіль­ко з та­кими мос­квофіла­ми ми мо­жемо й­ти спіль­но в політиці» (підкрес­ле­но мною. – С. Т.).

 По­мер­ти всім як один «в борь­бе за это», впро­вад­жу­ючи най­хи­мернішу соціаль­ну ідею, знач­но лег­ше, ніж що­разу ос­во­юва­ти нові цивілізаційні ви­соти, вчи­тися то­леран­тності. 750-річно­му Ль­во­ву, про­шу па­на, цих якос­тей не бра­кує.

Не пропусти интересные статьи, подпишись!
facebook Кругозор в Facebook   telegram Кругозор в Telegram   vk Кругозор в VK
 

Слушайте

НОВЫЕ КНИГИ

Мифы, легенды и курьёзы Российской империи XVIII–XIX веков. Часть двенадцатая

«Нет, уж, милостивая государыня, этого в Евангелии точно нет!!!»

Граф Разумовский: «Боюсь, государыня, в России мор будет»

«Пуд сала на лечение его высочества...»

Игорь Альмечитов май 2025

СТРОФЫ

ПУШКИН – ВЫСОЦКИЙ (ПОЭМА)

Борис Пукин май 2025

Царь Эдип

Потому тут и мор, что остался с женой,
что сроднился вполне со случайной страной;
кто не хочет ослепнуть – не слушай слепца,
нет нам Родины, матери нет, нет отца!

Дмитрий Аникин май 2025

ИСТОРИЯ

Украинские маршалы

Смотрел краем глаза парад победы…

Виталий Цебрий май 2025

РЕЗОНАНС

Украинский почемучка (сериал)

Почти каждое утро и почти каждый украинский гражданин, просыпаясь, задает себе первый вопрос: "Почему американец Дональд Трамп решил, что можно безнаказанно и на свой выбор отбирать у соседа его дом (квартиру), страну, жену, например, и детей?"

Виталий Цебрий май 2025

Держись заглавья Кругозор!.. Наум Коржавин

x

Исчерпан лимит гостевого доступа:(

Бесплатная подписка

Но для Вас есть подарок!

Получите бесплатный доступ к публикациям на сайте!

Оформите бесплатную подписку за 2 мин.

Бесплатная подписка

Уже зарегистрированы? Вход

или

Войдите через Facebook

Исчерпан лимит доступа:(

Премиум подписка

Улучшите Вашу подписку!

Получите безлимитный доступ к публикациям на сайте!

Оформите премиум-подписку всего за $12/год

Премиум подписка